Efekty uboczne antybiotyków, których może się nie spodziewasz

Niepożądane efekty antybiotyków przy długim okresie zażywania

Efekty uboczne antybiotyków
Czy są skutki uboczne antybiotyków?

Nie każdy ma świadomość, że używanie antybiotyków pomocne w leczeniu chorób, to jednocześnie szkodliwy wpływ na organizm.  W wydłużonym okresie ich przyjmowania, efekty uboczne antybiotyków, mogą wpłynąć na stan Twojego zdrowia i samopoczucia.  Antybiotyki są znane z hamowania wzrostu mikroorganizmów w ciele, zwłaszcza bakterii, które powodują choroby. Najczęściej, gdy dochodzi do urazu naszej skóry, bakterie te szybko przebijają skórę i atakują ciało, powodując w ten sposób różnego rodzaju infekcje. Aby kontrolować aktywność tych bakterii, lekarz przepisuje antybiotyki pacjentom. Leki te są przepisywane przez 5-7 dni, ale w stanie ciężkich zakażeń okres może przekroczyć nawet miesiąc.

Znane skutki uboczne antybiotyków

Antybiotyki nie odróżniają dobrych bakterii od złych – niszczą wszystkie. Nasze błony śluzowe, pozbawione naturalnej ochrony, stają się wrotami dla szkodliwych drobnoustrojów, przede wszystkim grzybów.

1. Szkodliwe bakterie przystosowują się
Długotrwałe stosowanie antybiotyków przeciwko bakteriom wywołującym infekcje w naszym organizmie rozwija odporność tych bakterii na działanie antybiotyków. Stają się odporne na używane leki. W ten sposób tracisz wpływ antybiotyków na leczenie infekcji w przyszłości. Podczas kolejnej wizyty u lekarza zapytaj o niezbędne wskazówki, jak unikać przyjmowania antybiotyków przez dłuższy czas. Efekty uboczne antybiotyków będą mniej skuteczne. W ten sposób możesz uratować się przed uzależnieniem od antybiotyków.

2. Uruchamiają niekorzystne działanie na organizm
Nie tylko długotrwałe stosowanie antybiotyków powoduje, że patologiczne bakterie są odporne na leki, ale jednocześnie zaczynają wykazywać niekorzystne działanie na Twój organizm. Jeśli masz infekcje i zalecono długotrwałe stosowanie antybiotyków, działania niepożądane, które będą mu towarzyszyć, to złe zdrowie, zmienne ciśnienie krwi, niepokój itp.

3. Niszczą pożyteczne mikroorganizmy i bakterie
Wewnętrzna błona naszego jelita cienkiego ma pożyteczne bakterie, które pomagają w procesie trawienia, ułatwiając procesy trawienne. Wraz z czynnikiem chorobotwórczym, te mikroorganizmy są również niszczone przez antybiotyk. W przypadku braku bakterii żołądkowo-jelitowych, np. Lactobacillus, który pomaga w przekształcaniu mleka w twaróg, proces trawienia jest utrudniony. Mogą wystąpić niepożądane efekty antybiotyków: stracisz apetyt, spowolni się metabolizm i narazisz się na różne komplikacje.
Może pojawić się grzybica pochwy, gdyż antybiotyki niszcząc naturalną florę bakteryjną, niszczą pałeczki kwasu mlekowego. Jeśli chcesz uniknąć grzybicy pochwy, przyjmuj w czasie kuracji antybiotykowej probiotyki i dbaj o higienę intymną. Efekty uboczne substancji wstrzymującej wzrost drobnoustrojów może czasami po prostu zaszkodzić.

4. Alergia może być skutkiem ubocznym
Alergię wywołuje najczęściej penicylina, chociaż w zasadzie każdy lek może ją wywołać. Pojawienie się wysypki czy zawrotów głowy, powinno zapalić Ci czerwone światło. Najgroźniejszą postacią alergii na antybiotyk jest wstrząs anafilaktyczny, który nawet może doprowadzić do śmierci.

Tych skutków nawet nie podejrzewasz

5. Uszkadzają słuch, wątrobę i inne narządy
Efekty uboczne antybiotyków mogą być czasami bardzo poważne. Szczególną uwagę podczas leczenia, zwróć na antybiotyki z grupy następujących leków:

  • leki ototoksyczne – uszkadzają słuch, zwłaszcza u małych dzieci np. gentamycyna, amikacyna, neomecyna,
  • leki hepatotoksyczne – negatywnie wpływają na wątrobę np. doksycyklina, nowobiocyna,
  • leki nefrotoksyczne – upośledzają funkcjonowanie nerek np. kolistyna,
  • leki neurotoksyczne – uszkadzają układ nerwowy np. kolistyna,
  • leki na szpik kostny – np. nowobiocyna, detromycycna.

6. Choroby takie jak grypa, zawroty głowy, nudności
Możesz również cierpieć na nudności lub uczucie zawrotów głowy i grypę, w wyniku długotrwałego przyjmowania antybiotyków. Dzieje się tak, ponieważ utrudniają normalne funkcjonowanie narządów w organizmie i organelli komórkowych, takich jak mitochondria i rybosomy.

7. Biegunka, stan zapalny jelit, pleśniawki, afty
Antybiotyki podawane doustnie często niszczą pożyteczną florę przewodu pokarmowego. Skutki uboczne antybiotyków: pojawiają się afty, pleśniawki, infekcja grzybicza, biegunki, stany zapalne jelit. To często wynik zniszczenia flory bakteryjnej jelit. Można temu zapobiec, stosując w trakcie kuracji antybiotykowej probiotyki. Prócz tego pomocne jest spożywanie mlecznych produktów takich jak kefir i jogurt.

Pamiętaj!

Efekty uboczne antybiotyków, mogą wystąpić pod różna postacią. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem długofalowego leczenia infekcji. Nie lecz się antybiotykami na własną rękę. Internet doradza i daje wskazówki, ale wizyta u lekarza jest konieczna. W przeciwnym razie, to co powinno Cię wzmocnić i obronić, często skutkuje niebezpiecznymi konsekwencjami.

czytajwsieci.pl – Twój lekarz – wiedza, która jest obroną konieczną

Loading

Dodaj komentarz

3 × 4 =