Na czym polega dieta na poziomie 3 w dysfagii, które produkty bezpieczne dla osób z dysfagią
Dieta w dysfagii na poziomie 3 to kolejny plan żywieniowy w tej chorobie. Zaawansowana dieta w dysfagii jest jednym z trzech poziomów modyfikacji tekstury, które są używane w chorobie. Twój lekarz może ci zalecić, taką dietę, jeśli masz łagodną dysfagię i jesteś w stanie przeżuć jedzenie. Żywność, którą jesz, może wpływać na zdolność połykania. Pokarmy miękkie łatwiej przełknąć niż twarde. Czy są produkty bezpieczne dla osób z dysfagią?
Zwykle lekarz prowadzący, lekarz patolog, decyduje o tym, jak zbadać dysfagię u pacjenta, który ma problemy z połykaniem pokarmu. W niektórych przypadkach wykonuje się testy medyczne, w celu określenia najlepszej tekstury dla pacjenta.
We wcześniejszych wpisach była mowa o tym, jakie wymagania ma dieta w dysfagii na poziomie 1. Ten poziom choroby jest najbardziej ograniczony i wymagający. Dieta poziom 2 dysfagii, jest mniej bezwzględny, ale równie surowy dla chorego. Każdy poziom opiera się na tym, jak poważna jest choroba dysfagia.
Poziom 3 w diecie dysfagii, także ma pewne pokarmy, których nie powinieneś jeść. Żywność powinna być łatwa do zmiażdżenia, a unikać należy wszystkiego, co jest trudne do pogryzienia i żucia. Osoby na tej diecie mogą jeść małe kawałki wilgotnych pokarmów, o niemal normalnych fakturach. Powinny unikać bardzo twardych, kleistych lub chrupiących potraw, takich jak suszone owoce lub orzechy. Upewnij się, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza, aby nie zwiększać ryzyka aspiracji i trudności w połykaniu.
Produkty bezpieczne dla osób z dysfagią. Dozwolona dieta w dysfagii na poziomie 3
W diecie dla osób z dysfagią na poziomie 3, dopuszcza się prawie normalne żywienie, z wyjątkiem chrupiących, lepkich lub bardzo twardych pokarmów. Dieta zawiera pokarmy o małych rozmiarach, które są wilgotne. Dozwolone są również diety, które są dozwolone na poziomie 1 i w dietach poziomu 2 dysfagii, a także na diecie z zaawansowaną dysfagią. Ważne jest, aby uwzględnić różnorodną żywność ze wszystkich grup żywności, zapewniając dietę, w tym owoce, warzywa, zboża, mięso i substytuty mięsne oraz produkty mleczne.
W zależności od stanu pacjenta może być konieczne zagęszczanie jedzenia i płynów, aby można je było bezpiecznie połknąć. Żywność, którą jesz, może wpływać na Twoją zdolność połykania. Dieta w dysfagii na poziomie 3 jest najmniej ograniczona. Jest stosowana jako przejście do normalnej diety i może obejmować:
- dobrze nawilżone pieczywo, dodać galaretkę, masło lub inny miękki środek do smarowania.
- wszystkie dobrze nawilżone zboża
- mokre desery, które nie zawierają orzechów, nasion ani suszonych owoców
- wszystkie owoce w puszkach i gotowane, miękkie i obrane świeże owoce
- delikatne, cienkie plasterki mięsa i ryby
- jajka, jogurt
- ryż, kluski i większość gotowanych ziemniaków
- większość zup, wszystkie gotowane, delikatne warzywa
- twarożek, tofu i dobrze ugotowana fasola
- większość nie żujących się cukierków
Jak widzisz dieta w dysfagii na poziomie 3 pozwala już, na dużo więcej niż dieta poziom 2 dysfagii. Można cieszyć się smakiem potraw i samym jedzeniem.
Poznaj więcej szczegółów, gdzie znajdziesz produkty bezpieczne dla osób z dysfagią
Pamiętaj!
Strona internetowa ma charakter wyłącznie informacyjny. Prawidłowe rozpoznanie i poziomy pokarmów diety w dysfagii są ważnym krokiem w leczeniu. Obejmuje to historię choroby i różne testy w celu znalezienia przyczyny dysfagii. Do leczenia, zawsze potrzebne jest podejście zespołu medycznego – lekarze, dietetycy, psycholog, terapeuci,…. – wspólnie pracują nad opracowaniem najlepszego programu diety.