Kiedy problem z karmieniem niemowlaka powinien niepokoić

Problem z karmieniem noworodków podejrzanych o dysfagię

Gdy występuje problem z karmieniem, a więc ze ssaniem, jedzeniem i połykaniem, powinno to zaniepokoić mamy. Małe dzieci są zagrożone ryzykiem dysfagii. Dzieci otrzymują wartościowy pokarm poprzez karmienie piersią lub butelką, dopóki nie minie co najmniej pół roku. Jednak umiejętność ssania wymaga, od nich koordynacji ruchów ssania, oddechu i połykania. Problem z karmieniem noworodków i niemowlaków zaczyna się w momencie, gdy któraś czynność przebiega nieprawidłowo.

Początkowe zaburzenia fazy połykania, mogą wpływać na zdolność dziecka do jedzenia i połykania, a tym samym na późniejszy ich rozwój. Dysfagia u noworodków i niemowląt, obejmuje nietypowe zachowania związane z jedzeniem i piciem. Dziecko z dysfagią może odmówić jedzenia i picia, przyjmować jedynie ograniczoną ilość lub wybierać i zjadać posiłki ułatwiające połykanie.

Dla wielu matek problem z karmieniem, jest stresem i powodem do zmartwień. Jednak nie każde trudności z karmieniem niemowlaka, w tym wypluwanie pokarmu, unikanie nowych pokarmów lub odmowa jedzenia, są oznaką, że dziecko jest chore. Według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), 25% normalnie rozwijających się niemowląt i 35% niemowląt z zaburzeniami rozwoju nerwowego, jest dotknięte problemem karmienia.

Czasami odmowa jedzenia lub zbytnia wybredność, to etap przejściowy i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia dziecka. Problem z karmieniem przybiera niepokojący obrót, gdy występują zdarzenia:

   • nieumiejętność ssania i żucia,
   • alergie pokarmowe,
   • przechowywanie płynów i pokarmu w ustach,
   • mdłości i wymioty,
  • stałe odmawianie jedzenia i płynów

Takie objawy powinny zaniepokoić matkę i mogą wskazywać na oznaki choroby. Zachowanie niemowlaka wymaga bezwzględnie konsultacji lekarza specjalisty.

Etapy przełykania pokarmu

Dysfagia może wystąpić już u noworodków, jednak to rzadkość. Częściej zaburzenia połykania dotyczą niemowląt, przechodzących na inną konsystencję pokarmu, ale zwykle problem rozwiązuje się w czasie.

Noworodki potrafią pić mleko bez większych przerw na oddech. Krtań u noworodka leży o dwa kręgi szyjne wyżej niż u osoby dorosłej i ze wzrostem dziecka, stopniowo przesuwa się w dół (po III miesiącu życia). Noworodki i niemowlęta, które nie mogą zassać pokarmu czy nie mogą zamknąć warg, aby jedzenie i picie nie wylewało się z ust, są w grupie ryzyka zaburzenia połykania, medycznie znanego jako dysfagia.

Problem z karmieniem noworodka i niemowlaka, może wystąpić na różnych etapach przełykania pokarmu:

 1. etap ustny, obejmuje ssanie, żucie, przemieszczanie żywności lub płynów w kierunku gardła
 2. etap krtaniowy, gdy zaczyna się przełykanie i przemieszczanie jedzenie w gardle, a jednocześnie zamykanie nagłośni, aby zapobiec przedostawaniu się jedzenia do dróg oddechowych
 3. etap przełyku, polega na ruchach perystaltycznych przełyku i wejścia pokarmu do żołądka

Istnieją różnice anatomiczne mechanizmu połykania w przedziale wiekowym. Dzieci z problemami karmienia mogą więc, wykazywać różne objawy. W zależności od stopnia zdrowia i rodzaju żywienia, symptomy mogą mieć także różne nasilenie.
Typowe objawy wskazujące na problem z karmieniem noworodków i niemowląt obejmują:

 • wyginanie ciała podczas karmienia
 • grymasy podczas karmienia
 • odmawianie jedzenia i picia o różnej konsystencji
 • zbyt długi czas karmienia
 • problemy z żuciem i nadmierne ślinienie
 • trudność z ssaniem piersi lub z butelki
 • trudność w koordynowaniu oddechu z jedzeniem i piciem, większe nasilenie skrzydełek nosa podczas posiłków
 • powtarzające się zapalenie płuc lub infekcje dróg oddechowych
 • słaby wzrost i przybieranie na wadze
 • kaszel w czasie karmienia, plucie lub wymioty po posiłku

Problem z karmieniem i jego skutki

Niemowlęta z problemami karmienia, czyli dysfagii, mogą być narażone na ryzyko:

 • odwodnienia
 • aspiracji
 • przewlekłą chorobę płuc
 • niedostateczne odżywianie

Ze względu na to, że zaburzenia połykania u niemowlaka mogą być objawem wielu chorób, diagnoza problemów żywienia jest niezbędna i konieczna, aby uniknąć ryzyka narażenia życia dziecka. Jeśli uważasz, masz trudności z karmieniem niemowlaka, skontaktuj się natychmiast ze swoim pediatrą. Chociaż problemy z karmieniem są zazwyczaj niewielkie, konieczne będzie poszukanie wystąpienia problemu medycznego. Jeżeli zostanie wykryty, następnym etapem jest leczenie. Pediatra badając niemowlę zdiagnozuje i wyjaśni wszelkie medyczne trudności dotyczące karmienia.
Warto także skontaktować się z foniatrą, specjalizującym się w leczeniu niemowląt i dzieci z zaburzeniami odżywiania i połykania. Sprawdzi objawy i problemy wpływające na karmienia dziecka oraz zasugeruje lub zaleci rozwiązanie. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny może zająć lekarzom wiele miesięcy. Ale nieleczona choroba dysfagia, doprowadza do zaburzeń odżywiania i rozwoju dziecka.

Może zainteresuje Cie temat: Dysfagia u dzieci, przyczyny i leczenie

 

czytajwsieci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 1 =